wtorek, 10 kwietnia 2018

Łeba- czemu warto przyjechać

Łeba nadaje się dla każdego, kto marzy o chwili spokoju i wypoczynku. Nie jest to miejsce oblegane  a warte zwiedzenia.
Co roku, w szczycie sezonu, piękny port rybacki w Łebie jest wypełniony turystami przyciągniętymi przez piasek, morze i przyrodę - nawet wtedy, gdy sąsiednie kurorty są puste. Mimo, że Łeba ma niewiele do zaoferowania pod względem zabytków, wciąż można tu podziwiać urocze zakątki, słynne wydmy i inne atrakcje tego wyjątkowego Słowińskiego Parku Narodowego. Tam łatwo zrozumieć, dlaczego Łeba jest tak niezmiernie popularnym kurortem wakacyjnym.









TURYSTYKA
Jeśli jesteś w nastroju do leniwego życia na plaży, Łeba to miejsce, dla Ciebie. Rodziny przyjeżdżają tutaj na letnie wakacje, aby spędzić czas na pięknej szerokiej piaszczystej plaży i cieszyć się wodą, która jest uważana za najczystszą na polskim wybrzeżu. Więcej w dużej wiosce usianej chatami niż w mieście, Łeba wciąż ma obszerne zakwaterowanie ze wszystkich stopni, w tym z kilkunastu kempingów. W lipcu i sierpniu często odwiedzane są bary przekąskowe i stoiska z rybami, w których codziennie można kupić świeżo smażone i wędzone ryby.
Miasto oferuje wiele alternatyw dla leżenia na plaży - jest znane jako doskonałe miejsce do uprawiania windsurfingu i jazdy konnej po piaskach. Okolice Łeby są idealne na spacery - a dla tych, którzy preferują jazdę na rowerze, wszędzie rozwijają się szlaki rowerowe.
Zaledwie krótka przejażdżka rowerem od Łeby, Słowiński Park Narodowy oferuje możliwość poznania naturalnego środowiska lasów i jezior. Ludzie z całego świata odwiedzają park głównie po to, aby zobaczyć Polską Sahare: wielkie wydmy. Ich wyjątkowość polega na tym, że poruszają się, gdy wieje wiatr.

Warte zwiedzenia;

*Ruiny kościoła Św. Mikołaja
*Muzeum motyili
*Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym
*Słowiński Park Narodowy
*Sea Park Sarbsk- 1.8 km od Łeby (Park rekreacyjno- edukacyjny).
*Park Dinozaurów
*Latarnia morska w Tilo
(Będąc na wybrzeżu, Łeba jest oczywiście domem dla latarni morskiej. Przez lata miasto było bardzo ważnym portem morskim z łodziami przychodzącymi i wychodzącymi z krajów nadbałtyckich do iz Danii i Szwecji. Latarnia Stilo prowadzi statki od ponad 100 lat. Jest pomalowany na kolor czerwony, biały i czarny i został zbudowany w 1904 r. W pobliskim Osetniku- dawniej nazywanym Stilo, stąd nazwa). 

*Dom do góry nogami

GEOGRAFIA
Łeba znajduje się nad Morzem Bałtyckim na Pomorzu Środkowym, 110 km od Gdańska (przy okazji, sprawdź dlaczego warto przyłączyć się do wycieczki po Gdańsku), na prawym brzegu rzeki, od której bierze swoją nazwę. Na wschodzie leży jezioro Sarbsko, a na zachodzie jezioro Lebsko. Miasto jest otoczone pięknym lasem sosnowym i liczy 4000 mieszkańców.
Łeba jest uzdrowiskiem o łagodnym morskim klimacie, z jodem i solą w powietrzu, wysokim nasłonecznieniem, silnymi wiatrami od morza oraz gwałtownymi zmianami warunków atmosferycznych.







HISTORIA

Przez wieki Łeba walczyła z niszczycielskimi siłami natury. Ze względu na położenie nad otwartym morzem, miasto było raz po raz nawiedzane przez burze i fale. Co więcej, dopiero w drugiej połowie XIX wieku rzeka była uregulowana, a wcześniej wielokrotnie zalewała jej brzegi. Kroniki wspominają o wielkich powodziach w latach 1396, 1441, 1467 i 1497.
W 1558 r. Gwałtowna burza na Morzu Bałtyckim spowodowała poważne szkody w mieście. Postanowiono, że Łeba zostanie odbudowana w nieco innym miejscu na wschodzie, aby mniej podlegać wpływom wiatru i przypływów.
Łeba ma długą i burzliwą historię. Po raz pierwszy wspomniano ją w źródłach pisanych w 1268 r. Jako wioska rybacka. Oprócz rybaków mieszkali tam także kupcy i rzemieślnicy.
W XIII wieku Łeba znajdowała się prawdopodobnie w rękach miejscowych magnatów. Na początku XIV wieku całe Pomorze Gdańskie, w tym Łeba, znalazło się pod panowaniem Zakonu Krzyżackiego. W następnym stuleciu Łeba stała się członkiem Związku Hanzeatyckiego, konfederacji północnoeuropejskich miast handlowych, które istniały od XII wieku do 1669 roku.
Po 13-letniej wojnie położyła kres dominacji krzyżackiej, Łeba zmieniła właścicieli jeszcze kilka razy - najpierw była przedmiotem sporów między książętami zachodniopomorskimi, potem przez krótki okres czasu została umieszczona pod bezpośrednimi rządami królów polskich, w 1657 r. przeszedł w ręce Brandenburgii, a wreszcie władców pruskich. Stopniowo miasto rozwijało się, aw 1791 r. Było zamieszkałych przez 500 mieszkańców, z 97 domami. 
Wraz z gwałtownym rozwojem kolei i dróg w XIX wieku handel morski stracił decydujące znaczenie. Konkurencja z sąsiednich portów również przyczyniła się do upadku Łeby. Sytuacja ta nie była jednak całkowicie niekorzystna, gdyż po połączeniu kolejowym i drogowym z resztą kraju Łeba stała się popularnym kurortem letniskowym.










Zdjecia, źrodło; www.leba.pl, www.lebanoclegi.pl, http://leba.eu/pl/dla-turysty/mapa-atrakcji-turystycznych

1 komentarz:

Z cyklu ciekawe miejsca- Dolina Prądnika

Nie od dziś wiadomo, że Polska jest pięknym krajem z bogatą historią. Nie musimy specjalnie jechać za granicę, aby podziwiać piękną naszego...