Co warto zwiedzić w Bieszczadach cz. 1 Terka i Solina

Co warto zwiedzić będąc w Bieszczadach? 
Ciężko o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie.
Jeden pobyt to zbyt mało aby zwiedzić małe Bieszczady. Tubylcy mówią, że raz się  w te góry przyjeżdża a później się tylko wraca. Kwintesencją Bieszczad są pasma górskie: Połonina Wetlińska, Mała i Wielka Rawka, Gniazdo Tarnicy i Halicza. Urzekająca również jest Dolina Sanu z meandrującą rzeką. Ciekawostką na pewno są pozostałości po nieistniejących już wsiach takich jak: Studenne, Tworylne, Krywe. Warto zobaczyć również ostoję bobrów w Tworylnym. Kolejnym przystankiem podczas zwiedzania Bieszczad jest cerkiew w Łopiennce. Jest ona położona w wyludnionej bieszczadzkiej dolinie, uratowana przez ludzi, którzy kochają Bieszczady. Kolejną atrakcją jest cerkiew w Górzane z unikalnymi ikonami. Będąc natomiast w Sanoku warto zwiedzić Muzeum Budownictwa Ludowego. Interesujący jest również rezerwat Sine Wiry na rzece Wetlinka. Chroni on unikalne progi skalne. W Myczkowicach znajdziemy natomiast Centrum Kultury Ekumenicznej. Będąc w Bieszczadach warto wybrać się w podróż Bieszczadzką Kolejką Wąskotorową. Na koniec nie można zapomnieć o zaporach na Solinie oraz w Myczkowicach. Od niedawna zapora w Solinie, została udostępniona turystom także od wewnątrz.  Świetną bazą wypadową jest miejscowość Terka. Znajduje się ona w Bieszczadach Wysokich, nad rzeką Solinką przy trasie z Soliny do Wetliny.


Będąc w Bieszczadach nie można nie odwiedzić Wetliny. Przez Wetlinę biegnie nieczynna już trasa Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. We wsi znajduje się Dom Wypoczynkowy PTTK, schronisko młodzieżowe, hotel. W 2006r wokół Wetliny wyznaczono 20 km narciarskich tras biegowych.  Jako ciekawostkę należy dodać, że znajduje się tutaj okaz jesionu wyniosłego, który ma obwód 615cm oraz 31m wysokości. Rośnie przed budynkiem schroniska Cień PRLu. Przez Wetlinę przebiega wiele szlaków turystycznych:
Żółty- Wetlina( Stare Sioło)- Przełęcz M. Orłowicza- Suche Rzeki- Zatwarnica
Żółty- Wetlina- Jawornik- Paprotna- Riaba Skała
Czerwony-Wetlina( Stare Sioło)- Przełęcz M. Orłowicza- Smerek( góra)- Smerek( wieś)
Zielony- Wetlina-Dział- Mała Rawka- bacówka PTTK „ Pod Małą Rawką”- Przełęcz Wyżniańska- Połonina Caryńska-Przysłup Caryński- Schronisko Studenckie Koliba
Oprócz tego istnieje również wiele innych dobrze opisanych szlaków mających swój początek w Wetlinie.
Nazwa miejscowości pochodzi od rodzaju wierzby „ Wetlyny”.

Polecam każdemu wyjazd w Bieszczady, z pewnością po pierwszej wizycie będą również następne.

Komentarze

  1. Piękne zdjęcia i super objaśnienia. Terka to już od kilkudziesięciu lat moje ukochane miejsce na wypoczynek. Nie zamieniłabym na żadne inne. Tak jak napisałaś w Bieszczady przyjeżdża się raz a potem się tylko wraca.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

KRZYŻTOPÓR, CZYLI ZAMEK W UJEŹDZIE

Nawiedzone domy- świętokrzyskie

SUDETY