Gdzie w wakacje nad morze?- Półwysep HelskiMierzeja Helska- Półwysep Helski.
Swego czasu bardzo często na wakacje obieraliśmy jako cel Półwysep helski, a w szczególności, przepiękną niewielką miejscowość- Juratę.  Nigdzie nie czuliśmy się tak dobrze jak właśnie na plażach Juraty i jej nadmorskiego klimatu.
Jednak dziś chcemy ogólnie opisać cały półwysep helski i dlaczego warto wybrać się na wakacje właśnie tam J.
Zacznijmy od opisu który wszędzie znajdziecie na każdej stronie a mianowicie od wyglądu półwyspu który swoim kształtem przypomina kosę ;). A to co dla nas miało znaczenie to iż z jednej strony mierzeje otacza morze, oraz piękne piaszczyste plaże z przedwydmą, a z drugiej zatoka pucka oraz częściowo zatoka gdańska.
Długość mierzei wynosi  34 km i rozpoczyna się od znanemu każdemu Władysławowa, dalej Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata no i Hel.

To co zachwyca, to czyste plaże, piękne zalesione wydmy, zatrzymane w czasie rybackie miasteczka.
Najwyższe wydmy to Góra Szwedów (15 m n.p.m.) i Bocianie Gniazdo.
Fale oraz kra lodowa spowodowały, że z południowej strony linia brzegowa jest pofałdowana.
Interesujący jest też klimat Półwyspu - małe amplitudy temperatur, niskie opady, największa w Polsce ilość dni słonecznych przy jednoczesnym wietrze - idealne i wymarzone wprost miejsce do uprawiania windsurfingu i żeglarstwa oraz innych sportów wodnych.
Bogata przyrodę "lądową" Półwyspu tworzą kormorany, perkozy, biegusy, czajki, petrele, mewy, rybitwy, sarny, zające, dziki, lisy i jeże oraz wiele, wiele innych.
W wodach otaczających Półwysep żyją ryby morskie (flądry, śledzie, szproty, dorsze, łososie, trocie wędrowne) i słodkowodne (szczupaki, płocie, okonie). Do zatoki zaglądają też foki szare, delfiny białonose i morświny.
Od 1978r. Półwysep ze względu na specyficzne położenie i mikroklimat należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.
Jako ciekawostkę dodamy iż na półwyspie znajdował się poligon wojskowy, a obecnie mieści się Muzeum Obrony Wybrzeża. Mierzeja Helska miała bardzo duże znaczenie strategiczne – była doskonałym miejscem do obrony Trójmiasta przed zagrożeniem od strony morza, w związku z czym na Helu rozmieszczono szereg jednostek wojskowych. Obecnie znaczenie strategiczne Helu zmalało.
Ten wąski długi paseczek przyciąga co roku sporo turystów, dzięki swojemu położeniu.  Miejsce idealne do spacerów po plaży, tak jak my to czyniliśmy zmieniając nasze położenie z Juraty do Jastarni ;). A także atrakcji nie zabraknie, gdyż w każdej z miejscowości, mamy  co do oglądania.
Ale już nie długo nasz kolejny opis zaczniemy od Juraty. Miejsca które bardzo pokochaliśmy. :)Źródło: Wikipedia, http://augustyna.pl/pwysep.htm

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

KRZYŻTOPÓR, CZYLI ZAMEK W UJEŹDZIE

Nawiedzone domy- świętokrzyskie