Jaskinia Zbójecka- Madej- Łagów


ŁAGÓW


Główną atrakcją turystyczną jest jaskinia zbójecka gdzie grasował zbój Madej!
Nie dawno zamieszczaliśmy legendę o ów, że zbóju, dlatego też chcieliśmy wam przedstawić bliżej okolicę, w której żył, a także jaskinię, w której mieszkał.
Niestety warunki atmosferyczne, jak i ilości śniegu, jakie w tym regionie spadły, uniemożliwiły nam nasza eskapadę, dlatego ograniczymy się do opisu tejże miejscowości J

Sama miejscowość Łagów umiejscowiona jest między drogą nr 74 z Kielc do Zamościa, oraz drogą nr 756 ze Starachowic do Stopnicy.
Jedną z atrakcji jest kościół parafialny wybudowany w latach 1581-1600, wąwóz Dule gdzie odkryć możemy skamieniałości goniatytów i klymenii, oraz wapienie Głowonogowych.
Również znajduje się teren dawnego kirkutu, topolowy zagajnik, który pozbawiony jest, jakichkol wiek śladów świadczących o grzebalnym charakterze tego miejsca.  Niestety podczas II wojny światowej cmentarz Żydowski uległ dewastacji.
No i najważniejsza główna atrakcja turystyczna, jaskinia Zbója Madeja.
My niestety do niej do dotarliśmy, ale przedstawimy wam opis, który może wam to ułatwi J

Kilkanaście metrów od rynku w Łagowie znajdziemy niezwykle ciekawe miejsce, jakim jest wąwóz Dule z odsłonięciami wapieni i łupków marglistych oraz Jaskinią Zbójecką. Legenda głosi, iż wąwóz Dule był kiedyś jedną ogromna jaskinią, która uległa zawaleniu, w wyniku, czego ostała się jedna z wewnętrznych komnat, która obecnie nazywana jest jaskinią Zbójecką. Wąwóz Ule jest światowej sławy odkrywką czarnych wapieni dewońskich z bogatą fauną głowonogów. Jaskinia stanowi formę krasową, rozwiniętą na bazie szczelin ciosowych, częściowo o charakterze zawaliskowym. Długość korytarzy wynosi ok. 160 m. W jaskini występuje interesujący zespół fauny, w tym rzadko spotykane w Polsce gatunki nietoperzy: nocek rudy, nocek duży oraz podkowiec mały. Pobyt w Jaskini Zbójeckiej przypomni czasy grasowania zbójców, napadających na kupieckie karawany, których w okolicach Łagowa z całą pewnością nie brakowało. Jest też odwiedzana przez swego właściciela Zbója Madeja, ale spotkanie z Madejem to rzadkość. Jaskinia jest objęta ochroną, jako pomnik przyrody.”

Źródło:  http://www.podziemia.pl/doc/info.php?show=a3
My ze swojej strony przedstawimy zdjęci a jakie udało nam się zrobić, oraz w razie waszych wątpliwości, bądź pytań, piszcie J
Ogólnie sama miejscowość w porze zimowej wyglądała cudnie, lecz zniechęciło nas śniegiem prawie 40 cm, który uniemożliwiał poruszanie się po rynku jak i dojściem do tablic informacyjnych.
Jednak nie zniechęcając się, jak i was uważamy, że naprawdę warto zwiedzić tę okolicę choćby dla samych widoków, i zabytków!
Zwłaszcza, że jest tam początek niebieskiego szlaku turystycznego prowadzącego do Chęcin (opisanych już przez nas).
My osobiście na wiosnę planujemy kolejne podejście i na pewno relację wam przedstawimy J
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

KRZYŻTOPÓR, CZYLI ZAMEK W UJEŹDZIE

Nawiedzone domy- świętokrzyskie

SUDETY