Mechanicznie

Pasek rozrządu ważna część o której wiele osób zapomina 

 


Układ rozrządu jest elementem, który odpowiada za doprowadzenie mieszanki paliwowo-powietrznej do komory spalania.
Większość osób przypomina sobie o wymianie paska rozrządu dopiero, kiedy ulegnie zerwaniu. Niestety wtedy na ratunek jest za późno i czeka nas zazwyczaj kosztowna naprawa silnika. Konsekwencje zerwania mogą być bardzo poważne: uszkodzenia zaworów oraz popychaczy. W najgorszym wypadku może okazać się, że nasza głowica będzie wymagała generalnego remontu. Chyba, że mamy do czynienia z silnikiem bezkolizyjnym a dzisiaj to raczej rzadkość.  Np. 2.0 opel benzyna o oznaczeniu c20 NE, silnik v6 w mazdach, silnik 1.2 16v występujący w Fiatach Bravo/Brava.
Interwał wymiany paska rozrządu wynosi zazwyczaj od 60-120tys km niekiedy producenci zalecają
Wymianę rzadziej. Jednak nie należy odkładać wymiany do ostatniej chwili gdyż zdarzają się
Zerwania paska przed czasem. Szczególnie, jeśli założony pasek jest tanim zamiennikiem.
Łańcuch rozrządu ma tą zaletę, iż zazwyczaj wytrzymuje około 200-250tys km. Wystarczy tylko
Kontrolować jego naciąg. Wielu producentów stosuje łańcuchy zamiast pasków min. bmw np. w
Silnikach modeli serii e46, niektóre modele nissana primery p11, większość mercedesów w 202.
Podstawową zasadą natomiast przy zakupie używanego samochodu zaraz po zakupie wymieniamy
Pasek rozrządu niezależnie od zapewnień sprzedającego. Wymieniamy oczywiście cały komplet, czyli pasek, napinacz oraz pompa wody. Zaniedbanie wymiany jednego z elementów może spowodować zerwanie paska. Koszt wymiany może wynieść od 200-300zł w przypadku nawet kilku tysięcy złotych w przypadku zaawansowanych konstrukcji wysokoprężnych. Koszt elementów rozrządu również jest bardzo zróżnicowany. Może wynieść od 200-250zł w starszych jednostkach benzynowych nawet do 2-3tys złotych w Silnikach wysokoprężnych. Należy również pamiętam o tym, że jeśli jeździmy niewiele to, co kilka lat musimy wymienić rozrząd, gdyż guma ulega procesom starzenia. Większość producentów podaje interwał wymiany po danej ilości kilometrów lub po ilu latach należy zmienić pasek rozrządu.
Podsumowując, jeśli będziemy pamiętam o terminowej wymianie nic złego nie powinno się stać.
Jednak należy pamiętać, że paski produkują różne firmy i często wytrzymałość tanich pasków znacznie odbiega od tych droższych. Różnica w cenie zazwyczaj nie jest duża, więc nie polecam oszczędności
na tym elemencie naszego auta.
Z cyklu zepsuło mi się auto i co teraz….


Zacznijmy ten post od pytania, czy mężczyźni są skorzy do udzielania pomocy przy zepsutym aucie?
O tuż jak najbardziej! Pod warunkiem, że samochód ma właściciela płci przeciwnej, czyli żeńskiej J
Zrobiliśmy na drodze mały test sprawdzający wrażliwość Panów na chęć niesienia pomocy pięknej niewieście, której akurat popsuł się samochód i nie wie jak sobie poradzić!
 Nasze uczestniczki zostały podzielone, na kategorię ubioru- sexy (króciutka spódniczka bluzka z dużym dekoltem J), oraz strój klasyczny- dzienny (dżinsy i zwykła koszulka).
A także na kategorię koloru… bynajmniej nie skóry, lecz włosów! Nasze panie prezentowały się w osłonie blond, czarnej i rudej.

Pierwsza Pani- czarne włosy ubiór sexy.
Efekt: W przeciągu 2 godz. Na drodze gdzie przeciętnie, co kilka minut przejeżdża jeden samochód swej pomocy chciało udzielić 4 Panów. Wniosek-> całkiem nieźle!
A teraz ta sama Pani tyle, że w ubiorze klasycznym.
Efekt: W przeciągu godz. Na tej samej drodze aż jeden Pan chciał ratować naszą damę z opresji i na dodatek była to Policja! J Wniosek-> Gdyby się okazało, że ów mężczyzna nie zna się na mechanice pojazdu, kobieta w podobnym położeniu trochę na pomoc by się naczekała!

Czas na Panią w odsłonie kolory włosów rudego, ubiór sexy.
Efekt: W przeciągu 2 godz., na tej samej drodze zatrzymało się 10 Panów! Wniosek- Rudy jednak długo będzie jeszcze przyciągał męskie spojrzenia, zwłaszcza w połączeniu z mini J
Teraz Ruda piękność w ubiorze klasycznym.
Efekt: W przeciągu 2 godz. 5 Panów. Wniosek-> to tylko o połowę mniej, a i tak więcej niż Pani z ciemniejszymi włosami w sexy stroju! Brawo!

Kolejna i nasza ostatnia Pani o blond włosach, strój sexy.
Efekt: uwaga, uwaga… w przeciągu 2 godz. Oczywiście na tej samej drodze… aż… 16 Panów chciało pomóc!!! Wniosek-> pomyślicie… no tak blond, taki strój i wszystko jasne J

Lecz ta sama Pani już w naszym zwykłym dziennym stroju.
Efekt: Niewiele gorszy, bo już w przeciągu 2 godz. Zatrzymało się 9 Panów!

Wniosek-> A jednocześnie podsumowanie naszej zabawy->

Drogie Panie, (bo myślę, że Was najbardziej ten post zaciekawił;)), nasza Pani w blond włosach i skąpym stroju wygrała od całej reszty, i zapewne w takim zestawieniu nie pierwszy i nie ostatni raz!
Pocieszające jest to, iż u każdej z naszym Pań pojawili się bohaterowie chcący pomóc, nie zależnie od koloru włosów, a także ubioru.
Możemy się, więc nie martwić i cieszyć z tego, że istnieje jeszcze pomoc drogowa i zawsze skora do pomocy Policja J
A w skrajnych przypadkach miejmy nadzieje, że choćby tylko jeden mężczyzna się zatrzymał, to przynajmniej zna się na samochodach J

(Proszę naszej zabawy nie brać na poważnie, test był robiony na takim odcinku, o takiej godz., oraz porze roku, iż wynik mógłby być inny! J)


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

KRZYŻTOPÓR, CZYLI ZAMEK W UJEŹDZIE

Nawiedzone domy- świętokrzyskie

SUDETY