czwartek, 9 maja 2019

Gdzie na weekend z dziećmi- Gmina Nieporęt

Z cyklu gdzie na wekeend z dziećmi i nie tylko zapraszamny do miejscowosci położónej pod warszawą- Nieporętu.

Nieporęt to wieś (dawniej miasto) w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie legionowskim, w gminie Nieporęt. Leży nad Zalewem Zegrzyńskim (co jest jedną z najgłówniejszych atrakcji zwłaszcza dla warszawiaków), 25 kilometrów od centrum Warszawy, 11 km od granic stolicy.


Pierwszy zapis o Nieporęcie pochodzi z roku 1388, kiedy erygowano parafię w Wieliszewie. Już na przełomie wieku XIV i XV była to znaczna osada bartnicza. W roku 1484 Bolesław V książę mazowiecki nadał osadzie prawa miejskie.a następnie sprzedał ją dwóm braciom Prażmowskim. Po śmierci ostatnich książąt mazowieckich Janusza i Stanisława, Nieporęt wraz z całym Mazowszem w roku 1526 staje się królewszczyzną.
Kiedy Zygmunt III Waza w roku 1596 przeniósł swą siedzibę z Krakowa do Warszawy, pojawił się problem lokalizacji dworu myśliwskiego. Wybór padł na Nieporęt, leżący w głębokiej puszczy w widłach Wisły i Narwi, a jednocześnie przy szlaku prowadzącym od Warszawy przez Bródno ku przeprawie na Narwi i dalej odgałęzieniem szlaku bursztynowego na Jaćwież. Puszcza nadnarwiańska obfitowała w liczne cieki wodne, stąd też król Zygmunt III nakazał "zebrać wody z puszczy" i tak powstał Kanał Królewski, w 1963 roku przebudowany do Kanału Żerańskiego. Jako wotum po zwycięstwie nad Szwedami Jan Kazimierz kazał wybudować kościół w Nieporęcie, we wnętrzu którego widnieje herb Wazów – snop. W dworze Wazów w Nieporęcie, gdzie często chronili się Wazowie wraz z dworem przed kolejnymi epidemiami nawiedzającymi Warszawę, Jan Kazimierz dowiedział się o fakcie obrania go królem Polski.
Wkrótce po abdykacji Jana Kazimierza w 1668 roku Nieporęt wrócił do Prażmowskich. Gospodarzyli oni na dobrach nieporęckich do roku 1749, kiedy to August Czartoryski nabył 3/4 Nieporętu. Wkrótce potem, drogą koligacji, właścicielem Nieporętu stali się Lubomirscy. Ostatecznie w roku 1778 w całości stał się on własnością Potockich.
Wojny napoleońskie zaznaczyły się w Nieporęcie lokalizacją rezerwowych magazynów z żywnością dla wojsk francuskich w latach 1806 – 1807. Do znaczących wydarzeń w historii Nieporętu należy zaliczyć nabycie w roku 1881 całości obszarów leśnych przez Berlińskie Towarzystwo Handlu drewnem.
W roku 1882 wieś została zniszczona przez wielki pożar. Przełom XIX i XX w. to czas budowy obronnych obiektów fortyfikacyjnych wchodzących w skład zespołu twierdzy Zegrze.
W czasie I wojny światowej koszary w Białobrzegach były miejscem internowania oficerów Legionów Polskich, którzy odmówili przysięgi na wierność cesarzowi niemieckiemu. Wojna polsko-bolszewicka 1920 r. w swej decydującej fazie – Bitwie Warszawskiej – przetoczyła się przez Nieporęt i jego okolice. Dnia 12 sierpnia Armia Czerwona znalazła się na obszarze gminy. Gdy jej oddziały stanęły na linii Struga – Nieporęt, 29 pp. i dwa baony 28 pp. stanowiące odwód 10 DP gen. L. Żeligowskiego dokonały przeciwuderzenia. W miejscu, gdzie zginął dowódca 1 baonu 28 pp. porucznik Stefan Pogonowski i kilku jego żołnierzy, stoi skromny pomnik.
W okresie międzywojennym Nieporęt z trudem podnosił się z ciężkich warunków czasu zaborów i wojen. Był tu przystanek PKP, remiza strażacka i łaźnia publiczna.
Wrzesień 1939 r. i czas okupacji zahamowały i zniszczyły dorobek społeczności gminnej. Działalność konspiracyjna rozpoczęła się w Nieporęcie wkrótce po zakończeniu kampanii wrześniowej. Jej ostateczny kształt organizacyjny stanowił 3 batalion pułku "Legionowo" VII Rejonu "Obroża" AK. Jego dowódcą był Bronisław Tokaj, od 1934 roku kierownik szkoły powszechnej w Nieporęcie.
Ofensywa wojsk radzieckich, która przeszła przez Nieporęt, zniszczyła go prawie doszczętnie. Pozostało tylko kilka domów. Spłonął dom parafialny, budynek gminy.
Dnia 4 lutego 1945 powstała pierwsza władza w Nieporęcie – Gminna Rada Narodowa. Pierwszego września rozpoczęła działalność szkoła. W zachowanej Księdze Kontroli i Ruchu Ludności pierwszy zapis z datą 26.07.1947 r. podaje, iż we wsi Nieporęt mieszkały 104 osoby.
Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych rozpoczęto budowę zapory w Dębem i przygotowanie niecki Zalewu Zegrzyńskiego. W latach siedemdziesiątych rozbudowano szkołę, działał we własnym budynku ośrodek zdrowia i rozpoczęto gazyfikację Nieporętu. Powstało osiedle domów jednorodzinnych "Las" oraz została rozpoczęta budowa osiedla "Głogi".
W latach osiemdziesiątych oddano do użytku budynek Poczty i Centrali Telefonicznej oraz duży pawilon handlowy GS.

Dla tysięcy mieszkańców powiatu legionowskiego oraz stolicy Nieporęt jest stałym celem wypadów wypoczynkowych od maja do października. Szczyt przypada na lipiec i sierpień, gdy do gości zmotoryzowanych dołącza młodzież szkolna korzystająca z różnych form letniego wypoczynku zorganizowanego i indywidualnego. Bywają dni, kiedy nad Jeziorem Zegrzyńskim panuje prawdziwy tłok.

 

Jednym z najbardziej popularnych miejsc ogólnodostępnych jest Kompleks Rekreacyjno Wypoczynkowy „Dzika plaża” położony w Nieporęcie między ulicą Zegrzyńską (przebiegającą w ciągu DK 631) a Jeziorem Zegrzyńskim, na zachodnich obrzeżach miejscowości. Plaża jest dzika tylko z nazwy, gdyż gmina pieczołowicie zagospodarowała ten teren, dba o jego bieżące utrzymanie i rozwój. Zajmuje pas terenu o szerokości zmieniającej się od kilkudziesięciu do ponad stu metrów, ciągnący się około 300 metrów wzdłuż brzegu jeziora ze wschodu na zachód.
Kompleks obejmuje piaszczystą strzeżoną plażę, trawniki również przewidziane do wykorzystania przez wypoczywających, ławki ustawione wzdłuż alejek, zewnętrzną siłownię i plac zabaw dla dzieci. Punktem centralnym jest duże, drewniane molo oparte na betonowych podporach, dostępne dla osób niepełnosprawnych. Ciekawą nowością jest tramwaj wodny, który obsługuje dwie linie łączące, oprócz przystanku przy molo Dzikiej Plaży, przystanki w Zegrzu Południowym (Hotel 500), Port Nieporęt i Port Pilawa w Nieporęcie oraz w przystaniach ośrodków Allianz i Panorama w Białobrzegach.
Na  Dzikiej Plaży znajdują się dwa boiska do siatkówki plażowej,  jest także część wydzielona dla miłośników grillowania. Działa sklepik z napojami i słodyczami. Niewielki parking może pomieścić część przyjeżdżających tu samochodów, reszta musi szukać miejsca po przeciwnej stronie ulicy Zegrzyńskiej.
Bezpieczeństwo zapewnia posterunek Straży Gminnej położony na terenie Kompleksu. W tym samym budynku urządzone są sanitariaty dla plażowiczów.

Dodatkowo w Nieporęcie można podziwiać:
Barokowy kościół w Nieporęcie fundacji króla Jana Kazimierza został zbudowany w latach 1661 – 1667. Wcześniej przy myśliwskim dworze Wazów znajdowała się kaplica dworska. Na jej szczycie znajdowała się metalowa chorągiewka z wyciętymi literami ICREPS (Jan Kazimierz Król Polski i Szwecji) i cyframi 1655. Chorągiewkę przeniesiono na szczyt dachu nad prezbiterium kościoła. W drugiej połowie XVIII w. pękające ściany kościoła wzmocniono przyporami, co zmieniło wygląd bryły kościoła. Na jednym z 2 dzwonów odlanych w 1739 znajduje się napis: "Krzyknęli chłopięta, Jan Kazimierz wyszedł jako król z Nieporętu

Źródłó: 
https://gazetapowiatowa.pl/wiadomosci/https://pl.wikipedia.org, www.zagle.se.pl, www.nieporet.pl

1 komentarz:

  1. My również bardzo lubimy różnego rodzaju wycieczki i najlepsze są te nieplanowane. Jednak jestem zdania, ze właśnie w takich przypadkach warto jest mieć dodatkowe ubezpieczenie na życie https://cuk.pl/ubezpieczenia/zycie-i-zdrowie/na-zycie które może nam się przydać w każdej chwili.

    OdpowiedzUsuń

Z cyklu ciekawe miejsca- Dolina Prądnika

Nie od dziś wiadomo, że Polska jest pięknym krajem z bogatą historią. Nie musimy specjalnie jechać za granicę, aby podziwiać piękną naszego...