MUZEUM MIKOŁAJA REJA W NAGŁOWICACH


Nagłowice leżą między Włoszczową a Jędrzejowem. Około 55 km od Kielc i 90 km od Krakowa.  Związek Reja z Nagłowicami rozpoczął się od jego ślubu, który wziął właśnie tam. Muzeum znajduje się w dworku, który powstał między 1798 a 1800r. Muzeum zostało otwarte w 1969r z okazji 400 rocznicy śmierci Reja.  Dworek  został zbudowany w skromnym klasycznym stylu.  Muzeum obrazuje związek Reja z Nagłowicami. Znajduje się w nim wiele reprodukcji przedstawiających życie i dorobek pisarski Mikołaja Reja.  Na drzeworytach są umieszczone  fragmenty jego dzieł oraz  zapisy z jego życiorysu.  W Nagłowicach znajdują się dęby, które według legendy sadził Mikołaj Rej. Znajdują się tam również cisy oraz perukowce podolskie.  Dwór jest otoczony angielskim parkiem założonym na przełomie XVII i XVIIIw.  Najstarsza część parku  obejmuje ślady dawnego ogrodu geometrycznego założonego na tarasach.  Najwyższy taras-  salon ogrodowy z alejami kasztanowców, drzewami samotnikami i stawami.  W parku znajdują się również piękne dęby uznawane za pomniki przyrody- mające między 4 a 7 metrów obwodu pnia.  Warto wspomnieć również o innych roślinach, które się tam znajdują- orzech czarny, sosna kanadyjska, jałowiec wirginijski,  aleja grabowa, wiązy, okazałe modrzewie.  W okresie międzywojennym obok dworu mieszkała książęca rodzina Radziwiłłów- ostatni właściciele majątku. Wznieśli oni piętrowy pałac z monumentalnym  portykiem kolumnowym.  Pałac był połączony z dworem za pomocą specjalnego łącznika. Obecnie w tym budynku mieści się Dom dziecka.  Upływ lat przetrwały też: oficyna dworska, rządówka, czworak, stajnia, spichlerz, kuźnia.
Punkt informacji turystycznej znajduje się w dworku. Można tam się dowiedzieć wszystkiego co dotyczy najbliższej okolicy.  Istnieje możliwość rezerwacji noclegu oraz  wspólnego ustalania tras wycieczkowych.
Jako ciekawostkę warto wspomnieć iż niedaleko Nagłowic znajduje się  miejscowość Jaranowice.  Warto tam obejrzeć dworek z XVIIIw .  Przyszedł w nim na świat Ludwik de Laveaux.  Malarz znany jako postać  Widma w Weselu, uczeń Jana Matejki oraz przyjaciel Stanisława Wyspiańskiego.  W Rakoszynie stoi natomiast modrzewiowy kościół natomiast w  Desznie można oglądać rzadko spotykane okazy miłorzębu japońskiego.  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

KRZYŻTOPÓR, CZYLI ZAMEK W UJEŹDZIE

Nawiedzone domy- świętokrzyskie

SUDETY