Honda NSX arcydzieło japońskich inżynierów
Samochód, który dzisiaj chcemy Wam przedstawić to Honda NSX. Wiele osób pewnie zacznie się zastanawiać co to za samochód? Większość osób kojarzy markę Honda głównie z modelami Civic, Crx oraz Accord. Otóż opisywany model wszedł do produkcji w 1990r i miał konkurować z takimi markami jak Porsche oraz Ferrari. Podczas konstrukcji samochodu inżynierowie Hondy otrzymywali rady od samego Ayrtona Senny. Jednostka napędowa była umiejscowiona centralnie dla zapewnienia jak najlepszego rozkładu masy pomiędzy przodem a tyłem. Ciekawostką jest wysokość pojazdu, która wynosi zaledwie 1175 mm. Auto napędza silnik 3.0 o mocy 274, oczywiście jak to u Hondy z  VTEC(   Variable Valve Timing and Lift Electronic Control ). W 1997 r jednostka została zmieniona na silnik o pojemności 3.2l o mocy 294 KM oraz momencie obrotowym 305N m. NSX rozpędzał się do prędkości 100 km/h w 6 sekund a maksymalna jego prędkość wynosiła 270 km/h. Dodatkowo w 1995 r została wprowadzona wersja NSX-T czyli wersja  ze zdejmowanym dachem typu targa. W 1996 r został wprowadzona skrzynia biegów rodem z Formuły 1 biegi zmieniane były przyciskami na kierownicy bądź z trybie automatycznym. Samochód przez 16 lat był produkowany praktycznie bez zmian co świadczy o jego wielkim zaawansowaniu technologicznym. W 2005 r została ogłoszona informacja o zakończeniu produkcji.
Na rynku wtórnym jest bardzo uboga oferta sprzedaży tego modelu. A jeśli już są to ceny są bardzo wysokie- zaczynają się od 80000 zł a często osiągają nawet 150000 zł. Większość części dostępna jest tylko w ASO często na zamówienie więc koszty eksploatacji są bardzo wysokie. Ale radość z jazdy oraz fakt posiadania tego kultowego modelu na pewno to rekompensują. Mimo tego, że najstarsze egzemplarze mają ponad 20 lat wciąż to auto wzbudza podziw i zachwyt.
W 2013 r podczas salonu w Detroit publiczności ma zostać przedstawiony model NSX 2 generacji. Silnik będzie miał około 400 KM zaś nadwozie będzie wykonane z aluminium. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

KRZYŻTOPÓR, CZYLI ZAMEK W UJEŹDZIE

Nawiedzone domy- świętokrzyskie

SUDETY