Podróż po świętokrzyskim- ferie


Styczeń-Luty, poza urokiem zimowego puchu, pięknych białych krajobrazów, miesiące te obdarza ją nas feriami!!! Co najbardziej cieszy najmłodszych, lecz dla każdego jest to chwila odpoczynku, złapania tchu, oraz zaplanowania wyjazdu do górskich kurortów (Cały czas najpopularniejsze są wypady na południe kraju, zwłaszcza zimąJ ).
Aby móc zaplanować udany wyjazd, oraz taki, który po świętach nie obciąży naszego portfela, po raz kolejny chce zareklamować województwo świętokrzyskie J
Poza górami, gdzie każdy będzie mógł się zadowolić, wspinaczką, nartami, snowboardem, oraz spacerami pięknymi szlakami krajobrazowymi, możemy to połączyć ze zwiedzaniem miast, a także zabytkowych miejsc.

 Tym razem w szczególności chciałbym zwrócić uwagę na niewielkie miasto, położone 15 km za Kielcami na wyżynie kieleckiej, miejscowość- Chęciny.
Zasłynęło przede wszystkim dzięki ruinom zamku, wzniesionym na wzgórzu o wysokości 360 m n.p.m.
Po tym, co zostało z architektury widać, iż konstrukcyjnie zamek składał się z dwóch wież, oraz budynków mieszkalnych.
 Z zamku można podziwiać panoramę Chęcin, oraz widoki okolic miasta.
Dodatkowo na samym zamku z wieży wschodniej mieści się punkt widokowy, które zapewni nam dodatkowe atrakcje.
Jednak to, co najbardziej może zapewnić wyzwanie i atrakcję (przynajmniej tak było w moim przypadku J )to pieszy spacer wzdłuż ciekawie poprowadzonej wąskiej ścieżki, obiegającej mury od zewnątrz. Przyjrzeć się wtedy można grubym linom podtrzymującym je przed zawaleniem,  także spoglądając w dół strome zbocze wzgórza, na którym zostało zbudowane zamczysko.

Przybliżając choć trochę przeznaczenie i historię zamku zacznę od początków powstania, które datuje się na 1306 r. Od tej pory był on miejscem zjazdów szlachty małopolskiej.  W 1318 r. arcybiskup gnieźnieński Jarosław Janisław ukrył na zamku na czas wojny skarby katedry gnieźnieńskiej.  Pomysł podchwycili polscy królowie i odtąd Chęciny służyły, jako królewski skarbiec. W 1331 r. spod Chęcin wojska polskie wyruszyły na wyprawę zakończoną bitwą pod Płowcami. Kazimierz III Wielki rozbudował zamek, wykorzystując go również, jako królewskie wiezienie dla szlachty i ważnych jeńców. Rezydowała tu m.in. Królowa Adelajda, niepłodna żona ostatniego Piasta (za nieobdarzenie króla potomkiem). Andrzej Wingold- przyrodni brat Władysława II Jagiełły, rycerz Hińcza z Rogowa (oskarżony o romans z żoną Jagiełły, Zofią), oraz Michał Kuchmeister, przyszły wielki mistrz zakonu krzyżackiego.
Zamek dzięki Kazimierzowi Wielkiemu stał się jedną z najpotężniejszych królewskich fortec, której przez następnych 250 lat żadne wojska nie potrafiły zdobyć ani szturmem, ani sposobem. Pod nieobecność panującego opiekę nad warownią sprawowali starostowie ze 150-osobową zbrojną załogą, mającą za zadanie nadzór nad bezpieczeństwem publicznym w podległym im rejonie.
W 1607 r. twierdza padła łupem rokoszan Michała Zebrzydowskiego, którzy ograbili i spalili zamek.
Odbudował go starosta chęciński Stanisław Branicki, lecz w kolejnych latach ataki Szwedów, Kozaków i wojsk Jerzego Rakoczego zakończyły się podobnie jak wizyta Zebrzydowskiego i w rezultacie w 1707 r. posiadłość została opuszczona. W trakcie zaborów do dzieła zniszczenia przyłożyli się też Austriacy, nakazując rozbiórkę murów. Dopiero pod koniec XIX w. podjęto wstępne prace mające na celu zabezpieczenia ruin.
Jako ciekawostkę zdradzę  wam, iż zamek zagrał rolę Kamieńca Podolskiego w filmie „Pan Wołodyjowski”.

Do kolejnych ważnych punktów podróży po Chęcinach, należy dopisać:
*Późnogotycki kościół parafialny św. Bartłomieja,- styl gotycki
*Dawny zespół klasztorny franciszkanów fundacji Kazimierza III Wielkiego z XIV wieku obejmujący przebudowany gotycki kościół,
* barokowy zespół klasztorny Klarysek z 1643, od 1930 r. sióstr bernadynek,
*Kamienica "Niemczówka" - renesansowa kamienica wybudowana w 1570 roku przez Walentego i Annę z Niemców Wrześniów,
*średniowieczny układ ulic i zabudowa z XVI-XIX w.,
*cmentarz żydowski.
Jednocześnie dzięki położeniu miasta między pasmem Pasmem Chęcińskim, a Pasmem Zelejowskim Gór Świętokrzyskich, można zaplanować wycieczkę, szlakami prowadzącymi m.in. na Górę Zamkową i do jaskini Raj.

Co najważniejsze dzięki  temu, iż województwo świętokrzyskie nie jest duże,  obfite w góry wzgórza do ponad 600 m n.p.m. możemy naprawdę wiele zwiedzić w krótkim czasie i oddać się białym szaleństwom J


Źródło: „Polska- podążę z historią”


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

KRZYŻTOPÓR, CZYLI ZAMEK W UJEŹDZIE

Nawiedzone domy- świętokrzyskie

SUDETY