Pałacowe mini zoo w KurozwękachKUROZWĘKI
Kontynuując naszą podróż po woj. Świętokrzyskim chcielibyśmy zachęcić do odwiedzenia Kurozwęk. Znajdują się one około 55km km od Kielc oraz  8 km od Staszowa.  Jadąc z Kielc jedziemy drogą nr 74 następnie skręcamy w drogę 764. Dalej już wg. Drogowskazów trafimy na miejsce. Pierwsze wzmianki o Kurozwękach pochodzą z  XIII wieku.  W drugiej połowie XIV wieku Dobiesław z Kurozwęk wybudował  zamek, który stał się siedzibą rodu Kurozwęckich. Był jednym z pierwszych murowanych zamków rycerskich w Polsce. W swojej historii był wiele razy przebudowywany aż osiągnął obecny kształt.  Wierząc miejscowej legendzie Kurozwęki założył czeski rycerz Poraj Sławnikowic., brat św Wojeciecha.
Dokładna data nadania praw miejskich nie jest znana. Jednak przyjmuje się, iż nastąpiło to w XVw. Przyjęto iż nastąpiło to przed 1400r. Na przełomie XVII i XVIII w. był siedzibą kalwinizmu. Prawa miejskie utraciły w 1870r. Taki stan utrzymuje się aż po dziś dzień. Obecnym właścicielem zamku jest najmłodszy z rodu Popielów . Obecnie mieszka w dawnym budynku gospodarczym znajdującym się obok pałacu. Jako ciekawostkę można dodać iż w latach 1975-1998r Kurozwęki należały do województwa tarnobrzeskiego.  W 2011r został odsłoniony w ogrodzie szkolnym Dąb Pamięci pamięci posterunkowego Stefana Mullera zamordowanego przez NKWD w 1940r.
Pradawana siedziba rodu Kurozwęckich czyli Kurozwęki dzisiaj słynie ze wspaniałego pałacu oraz hodowli amerykańskich bizonów.
 O Kurozwękach co warto wiedzieć pisał  Stefan  Żeromski:  ’ Na górze stromej i skalistej rozłożyło się miasteczko, jedno z  tych, jakie Bóg wie za co noszą miano miasteczek.  Kilkadziesiąt chat zbudowanych w czworokąt, chat nie włościańskich, gdyż mają staromieszczańskie portyki o oryginalnie(…) rzeźbionych słupach, studnia po środku rynku, bożnica, kościół, klasztor szarytek. Wójt, pan pisarz, ksiądz, nauczyciel- oto wielki świat Kurozwęk. Zstępując z góry- dopiero widzisz ogrody i gąszcze ogromnych drzew, a wśród nich oblany dookoła wodą pałac”  Pisarz spędził tam kilka miesięcy. Powstały tam min: ‘’ W sidłach niedoli”,  „ O żołnierzu tułaczu’’ oraz ‘’ Popioły”.
Poznaliśmy zatem historię Kurozwęk. Teraz pora napisać co warto tam zwiedzić.
Zespół pałacowy
- zamek wzniesiony w XIV
- pawilon wschodni z 1770r
- pawilon zachodniz  1770r
- budynek administracji w 1 połowy XIXw
- brama wjazdowa  z 1770r
- spichlerz z początku XIXw.
-  park z  XVIIIw przebudowany w latach 1811-1820 oraz  1859-1873
Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest:
Kościół filialny pw św. Rocha z XVIIIw przebudowany następnie w 1919r.
Innym miejscem, które powinniśmy zobaczyć podczas pobytu w Kurozwękach jest:
Zespół klasztorny kanoników regularnych. Powstawał od 1470r do XVIIw. Przebudowany w XIXw. W jego skład wchodzą
- kościół parafialny pw Wniebowzięcia NMP
- klasztor
- ogrodzenie cmentarza kościelnego z bramką.
Natomiast z myślą o najmłodszych  w Kurozwękach powstał plac zabaw oraz mini zoo, w którym możemy zobaczyć min. Konie arabskie, kozły, świnki wietnamskie, stado bizonów, strusie, lamy, owce kameruńskie, króliki.
Dużą atrakcją dla dzieci jest labirynt kukurydzy.
Zachęcamy więc gorąco do odwiedzenia tego miejsca. Niezależnie od wieku każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

KRZYŻTOPÓR, CZYLI ZAMEK W UJEŹDZIE

Nawiedzone domy- świętokrzyskie

SUDETY